MBK Kurser, København

De fleste har prøvet det. Et kursus, der lød godt i beskrivelsen, men som i praksis bestod af en underviser, der læste op fra PowerPoint-slides i et koldt hotelkonferencelokale med dårlig kaffe og endnu dårligere akustik. Man gik derfra med en mappe fuld af papirer og en vag fornemmelse af spildt tid.

MBK på Pilestræde 61 i København K er det modsatte af den oplevelse. Og det er vel nok derfor, de er nummer 1 på Trustpilot i både kategorien “Karriere og Uddannelse” og “Konference, Kursus & Mødelokaler”. Ikke fordi de har købt sig til gode anmeldelser – men fordi de har forstået, at et kursus er mere end fagligt indhold. Det er rammer, forplejning, undervisere og en fornemmelse af, at nogen har gjort sig umage. Virkelig umage.

30 åbne kurser – og et klart fokus på det mundtlige

MBK udbyder omkring 30 åbne kurser inden for emner, der spænder fra præsentationsteknik og forhandlingsteknik til AI på kontoret og assertiv kommunikation. Men der er en rød tråd: mundtlig kommunikation. Det er MBK’s speciale, og den specialisering mærker man.

Kurserne er ikke akademiske forelæsninger. De er træningsforløb, hvor deltagerne arbejder med egne erfaringer, øver teknikker og får direkte feedback. Målet er enkelt: du skal kunne bruge det, du lærer, allerede dagen efter kurset. Det lyder jo banalt. Men tænk over, hvor mange kurser du har været på, hvor det ikke var tilfældet.

Fra konflikthåndtering til AI i ledelse

Bredden i MBK’s kursusudbud er bemærkelsesværdig. Der er kurser for den medarbejder, der gerne vil blive bedre til at håndtere vanskelige kollegaer. For projektlederen, der mangler gennemslagskraft. For lederen, der vil forstå, hvordan AI kan bruges i hverdagen. Og for den statsansatte, der skal navigere i et helt nyt digitalt landskab – eller rettere, i en helt ny virkelighed, hvor kunstig intelligens pludselig sidder med ved skrivebordet.

Nogle af de mest populære kurser inkluderer præsentationsteknik over to dage, forhandlingsteknik, mødefacilitering og det todages kursus i konflikthåndtering og kommunikation, som fortjener et nærmere kig.

MBK rækker også til Grønland

Et lille detalje, der siger noget om ambitionsniveauet: MBK udbyder kurser i Nuuk. Konflikthåndtering, præsentationsteknik og kommunikation med borgere – alt sammen med dansktalende underviser. Det er ikke noget, man ser hos ret mange danske kursusvirksomheder.

Konflikthåndtering og kommunikation: et kursus, der rammer bredt

Konflikter på arbejdspladsen er jo ikke noget, der kun rammer bestemte brancher eller bestemte typer mennesker. Den passive-aggressive kollega, den utilfredse borger, den leder, der aldrig lytter – det er situationer, de fleste kan nikke genkendende til. Og alligevel er det de færreste, der har fået konkrete redskaber til at håndtere dem.

MBK’s todages kursus i konflikthåndtering og kommunikation tager fat om præcis dét problem. Kurset henvender sig til alle, der vil styrke deres kommunikation med samarbejdspartnere og kollegaer og ønsker enkle, konkrete metoder til at takle vanskelige situationer.

Hvad lærer man på to dage?

Programmet dækker et bredt felt. Første dag handler om, hvordan konflikter udvikler sig – den såkaldte konflikttrappe – og hvordan man bliver opmærksom på sin egen rolle i optrapningen. Eller nedtrapningen, for den sags skyld. Eftermiddagen fokuserer på at fastholde sine krav og grænser på en venlig og respektfuld måde. Det lyder som en modsætning. Men det er præcis den balance, kurset træner.

Anden dag går dybere ind i personlige konfliktstile, forhandlingsteknikker og håndtering af det, de fleste bare kalder “besværlige mennesker”. Kurset afsluttes med, at hver deltager udarbejder en individuel handleplan – så det ikke bare bliver ved de gode intentioner.

Feedback og personlig fremtræden

En ting, der adskiller MBK’s konfliktkursus fra mange konkurrenter, er fokusset på deltagerens egen fremtræden. Hvordan opleves din måde at kommunikere på af andre? Er der noget ved dit kropssprog, du bør være opmærksom på? Hvad er dine styrker – og hvad skal du passe på med?

Det kræver mod at stille sig op foran kollegaer og få den slags feedback. Men det er jo også dér, den virkelige læring sker. Ikke i teorien, men i den lidt ubehagelige konfrontation med egne vaner.

Hvad siger tidligere deltagere?

Anmeldelserne fra tidligere kursister er usædvanligt positive. Deltagere fra virksomheder som Novo Nordisk, Novozymes, Vejdirektoratet og Aarhus Universitet fremhæver den fine veksling mellem teori og praksis, de konkrete redskaber til hverdagen og undervisernes evne til at favne gruppen. En deltager fra Folkekirkens Nødhjælp opsummerede det ganske rammende: “Super godt! Gid jeg havde haft det noget før!”

Kurset koster 6.800 kr. ekskl. moms – inklusive forplejning og kursusmateriale. Det er en investering, der hurtigt tjener sig hjem, hvis bare én konflikt på arbejdspladsen håndteres bedre.

Underviserne: specialister – ikke generalister

Her er en ting, som MBK gør anderledes end mange andre kursusvirksomheder: de matcher underviserne præcist til emnerne. Det er ikke den samme person, der underviser i Excel og forhandlingsteknik. Eller i skriftlig kommunikation og præsentationsteknik. Hver underviser er specialist i netop sit felt.

På konflikthåndteringskurset alene er der op til 14 forskellige undervisere tilknyttet, deriblandt Michael Brorsen, Sophie Ferdinand Ellgaard, Mikkel Mojo Møller Johansen og Gitte Koldtoft. Den model sikrer, at deltagerne altid møder en underviser med dyb faglig forankring – ikke en, der har læst sig til emnet ugen forinden.

MBK har også et bredt udvalg af foredragsholdere, der dækker alt fra motivation og ledelse til kommunikation og teamudvikling.

Kurser, der passer til forskellige behov

MBK opererer med to formater: åbne kurser, hvor enkeltpersoner tilmelder sig, og interne kurser, der skræddersys til den enkelte virksomhed. De åbne kurser er organiseret i tematiske kategorier, der gør det nemt at finde det relevante.

Præsentationsteknik og formidling

Med syv forskellige kurser inden for præsentationsteknik – fra et todages grundkursus til et tredages intensivt forløb og endda Presentation Skills in English – dækker MBK behovet for alle, der vil blive bedre til at stå foran en forsamling. Det er nok det område, hvor de fleste fagfolk kan mærke den største forskel fra dag til dag.

Ledelse, forhandling og mødefacilitering

For ledere og projektledere tilbyder MBK kurser i forhandlingsteknik, mødefacilitering, AI i ledelse og projektledelse med gennemslagskraft. Fælles for dem er det praktiske fokus: det handler om at gå derfra med redskaber, der virker. Ikke om at lære buzzwords og modeller, der ser flotte ud i en præsentation, men som aldrig bruges i praksis.

AI-kurser: det nyeste skud på stammen

MBK har fanget den bølge, som AI har skabt i det danske erhvervsliv. Med fire dedikerede AI-kurser – AI på kontoret, AI i ledelse og to specifikke forløb for statsansatte på henholdsvis begynder- og erfarent niveau – er de godt positioneret til at hjælpe virksomheder og offentlige institutioner med at forstå og anvende kunstig intelligens i hverdagen.

Det er et område, hvor mange kursusvirksomheder stadig fumler. MBK er allerede klar med strukturerede forløb.

Personlig udvikling og effektivitet

Kurser som “Effektive arbejdsdage – sådan!”, “Positiv psykologi” og “Personlig planlægning og effektivitet” henvender sig til den medarbejder, der vil have mere ud af sin arbejdsdag. Det er kurser, der kombinerer selvforståelse med konkrete metoder – og som typisk har den effekt, at deltagerne ikke bare bliver mere produktive, men også mere tilfredse.

Rammerne: kunst, kreativitet og økologisk frokost

Man kan ikke tale om MBK uden at nævne de fysiske rammer. 23 kreative møde- og kursuslokaler, alle med kunstnerisk indretning, moderne teknologi og plads til alt fra to til 150 personer. Det er lokaler, der er designet til at stimulere – ikke bedøve.

Forplejningen følger samme filosofi. Økologisk kaffe, te fra Perchs, most fra Antons Saft i stedet for sodavand, og en frokostbuffet med minimum 30 % økologiske råvarer. Det er detaljer, ja. Men det er den slags detaljer, der tilsammen skaber en oplevelse, som deltagerne husker.

Og så er der beliggenheden. 500 meter fra Nørreport, med parkering i huset og nem adgang fra hele Sjælland. Det praktiske er på plads.

Rabatkunde-ordningen: et smart træk for virksomheder

For virksomheder, der regelmæssigt sender medarbejdere på kursus, tilbyder MBK en rabatkunde-ordning med 1.000 kr. i rabat på alle tilmeldinger til åbne kurser. Det er en enkel model, der belønner loyalitet og gør det nemmere at samle kompetenceudvikling ét sted.

Og med mere end 40.000 årlige gæster og over 3.000 arrangementer er der jo nok en grund til, at Danmarks største virksomheder, kommunale kontorer og statslige institutioner vender tilbage igen og igen.

Mere end et kursussted

Det, der gør MBK til noget særligt, er nok den sammenhæng, de har skabt mellem indhold og rammer. Underviserne er specialister. Lokalerne er inspirerende. Forplejningen er gennemtænkt. Og det hele foregår midt i København – tilgængeligt, praktisk og uden det institutionelle præg, som mange konferencecentre lider under.

Kan man så lære at håndtere konflikter på to dage? Kan man blive en bedre forhandler, en mere overbevisende præsentator, en mere effektiv projektleder? Man kan i hvert fald komme langt. Og med MBK’s tilgang – hvor træning, feedback og praktisk anvendelighed er i centrum – er sandsynligheden for, at det rent faktisk sætter sig, markant højere end ved det gennemsnitlige kursus i et gennemsnitligt lokale.

Det er vel dét, der gør forskellen. Ikke bare at lære noget nyt – men at lære det et sted, hvor man har lyst til at lære.

Disclaimer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *